Kalendarium
1992 r ~ Z inicjatywy ks. Jarosława Iwańca i p. Teresy Wojtkun na wzór francuski powstaje w Trzebiatowie Wspólnota „Wiara i światło” ochrzczona imieniem „ Radość”.
Z potrzeby serca wspólnota gromadzi osoby z upośledzeniem umysłowym, ich rodziców i przyjaciół.
1992 r ~ Wspólnota skupia już 22 osoby, dążące do tego, aby otworzyć swoim bliskim okno na świat i możliwość rozwoju społecznego, artystycznego, duchowego. Powstaje projekt zawiązania stowarzyszenia.
1993 r ~ Październik –
Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zostaje zarejestrowane w Zarządzie Głównym w Warszawie.
Powołano pierwszy Zarząd w składzie :
- Ryszard Zając
- Barbara Staszewska
- Bogdan Iwaniec
- Danuta Dudzińska
- Teresa Sieńko
- Irena Zalega
- Janina Leończyk
- Teresa Kurczak
1994 r ~ Koło liczy już 60 członków, w tym 28 osób z upośledzeniem umysłowym. Zarząd Koła organizuje wiele obozów, turnusów rodzinnych, imprez sportowo – rekreacyjnych, itp.
Życie nabiera tempa; ale koło ma już kolejny cel – powołanie Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Zarząd zwraca się z prośbą do Burmistrza M i G p. Mirosława Makarewicza o przeznaczenie budynku przy ul. Cichej 5 na potrzeby osób z upośledzeniem umysłowym.
P. Ryszard Zając, ówczesny przewodniczący, korzystając z bezinteresownej pomocy osób zaprzyjaźnionych z kołem, p. Krystyny Polikowskiej, Krzysztofa Barwikowskiego, Ludwika Urbańskiego, Haliny Rodzaj, Jana Kaczmarka i wielu innych wystosował prośbę do P F R O N o pomoc finansową na wyremontowanie budynku.
Ruszyły prace remontowe!
1995 r ~ Październik -
Warsztat zaczyna funkcjonować. Zajęcia odbywają się w pięciu pracowniach podstawowych:
krawieckiej, plastycznej, poligraficznej, stolarskiej, gospodarstwa domowego. Ponadto organizowane są zajęcia dodatkowe:
muzykoterapia, pełna rehabilitacja. Uczestnicy i ich rodziny zrzeszeni w Kole korzystają z uwag logopedy, pomocy psychologa i porad specjalistów prowadzących codzienną terapię.
1996 r ~ Styczeń -
Uroczyste otwarcie i poświęcenie Warsztatu przez ks. Arcybiskupa Mariana Przykuckiego, który błogosławiąc prosi, by na co dzień realizowano hasło: „Tu chcemy służyć Panu”.
1998 r ~ I edycja „ Mikołajek na Sportowo”
1999 r ~ Koło organizuje po raz pierwszy obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną – spotkanie integracyjne środowisk osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.
Od tego roku 5 maja zapisze się w pamięci mieszkańców Trzebiatowa, jako święto Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i będzie uroczyście obchodzone w każdym następnym roku.
2000 r ~ Zarząd koła z Przewodniczącym p. Bogdanem Iwańcem stawiając sobie kolejne cele adoptuje budynek w Kłodkowie. Powstaje projekt powołania Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, aby osoby z upośledzeniem umysłowym, czekające na przyjęcie do ośrodka mogły korzystać z codziennej rehabilitacji, terapii i cieszyć się towarzystwem swoich kolegów i koleżanek.
2003 r ~ Jest to Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych. W tym roku przypada również 10-lecie naszego Koła. 10 lat ciężkiej pracy i upartego dążenia do celu poprzez:
- działania na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym
- tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka
- prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym
~ Obchody Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych były inspiracją do zorganizowania I Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych o „ Złoty Klucz” mającego charakter integracyjno- kulturalny o zasięgu wojewódzkim.
Festiwal jako impreza jest kontynuowana do dnia dzisiejszego. To już druga impreza integracyjna, po „Mikołajkach na sportowo” organizowana przez Koło PSOUU w Trzebiatowie promująca zabawę i wytrwałą rywalizację osób niepełnosprawnych z różnych środowisk.
2007 r ~ X –edycją „ Mikołajki na sportowo” zakończyliśmy naszą przygodę ze sportem. Sport to zdrowie, wiec niebawem kolejne sportowe zmagania i rywalizacja, tylko Mikołaja już nie zaprosimy ... szkoda!
2008 r ~ Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Trzebiatowie obchodziło 15 –lecie istnienia.
2009r ~ Stowarzyszenie realizowało Projekt Operacyjny „Kapitał Ludzki”, którego założeniem było przygotowywanie osób niepełnosprawnych do pracy.
2010 r ~ Prowadzona przez Koło PSOUU w Trzebiatowie placówka - Warsztat Terapii Zajęciowej obchodziła 15-lecie utworzenia.
Do dnia dzisiejszego z systematycznej kompleksowej rehabilitacji korzysta 30 osób niepełnosprawnych z Gminy Trzebiatów i Karnice.
2013r ~ 30 września Koło PSOUU w Trzebiatowie zostało wpisane do rejestru organizacji pożytku publicznego.
~ W październiku Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Trzebiatowie obchodziło 20 lecie utworzenia.