Warsztat Terapii Zajęciowej
W listopadzie 1993 roku Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Trzebiatowie otrzymało w użyczenie od władz miasta budynek po przedszkolu z przeznaczeniem na realizację zadań statutowych. Dzięki otrzymanym środkom finansowym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych budynek zostaje wyremontowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z inicjatywy Zarządu Koła zostaje powołana placówka rehabilitacyjno-terapeutyczna –Warsztat Terapii Zajęciowej.
Celem Warsztatu jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspierania ich rodzin.
W październiku 1995 r zostają przyjęci pierwsi uczestnicy WTZ. W chwili obecnej placówka działa prężnie i odnosi wiele sukcesów.
Informacje podstawowe:
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego, który realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.
Działa w oparciu o Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Warsztatów Terapii Zajęciowej z dnia 25.03.2004r., Ustawy o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych z dnia 27.08.1997r. Art. 10 A, B z późniejszymi zmianami oraz na podstawie Regulaminu Warsztatu Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie. Działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej finansowana jest ze środków PEFRON oraz ze środków Starostwa Powiatowego.
Warsztat terapii zajęciowej przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych po ukończeniu 18 roku życia, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i posiadają wskazanie do terapii zajęciowej zawarte w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydanym przez właściwy organ. Na dzień dzisiejszy do naszego warsztatu uczęszcza 30 osób.Działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej finansowana jest ze środków PEFRON oraz ze środków Starostwa Powiatowego.
Formy oddziaływań terapeutycznych:
- Ogólne usprawnianie i doskonalenie sprawności samoobsługowej i ruchowej pozwalające na uzyskanie niezależności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życia codziennego,
- Kształcenie umiejętności prawidłowego zachowania się w kontaktach międzyludzkich, komunikowania się w miejscach użyteczności publicznej, bezpiecznego poruszania się po ulicach oraz korzystania ze środków komunikacji publicznej,
- Wdrażanie do samokontroli zachowań i prawidłowych reakcji w różnych sytuacjach,
- Rozwój zainteresowań oraz przygotowanie do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego,
- Przygotowanie do pełnienia roli obywatela i pracownika,
- Trening umiejętności zachowań społecznych:
- Trening podstawowych umiejętności komunikacji społecznych,
- Trening w zakresie wyglądu zewnętrznego i higieny osobistej,
- Trening w zakresie umiejętności kulinarnych i zdrowego żywienia,
- Trening zachowań rynkowych i ekonomicznych,
- Trening rozwiązywania problemów w trudnych sytuacjach międzyludzkich,
- Trening przygotowania do podjęcia pracy.
Realizacja założeń programowych:
Zajęcia terapeutyczne są prowadzone w pięciu pracowniach podstawowych:
- krawiectwa i haftu
- plastycznej
- stolarstwa i rzeźby
- poligraficznej
- gospodarstwa domowego
Ponadto prowadzone są zajęcia dodatkowe z:
- rehabilitacji ruchowej
- muzykoterapii
Uczestnicy są także objęci opieką pielęgniarską i korzystają z pomocy psychologa.
Podczas zajęć podopieczni wykonują w pracowniach różnorodne prace, które są wizytówką Warsztatu. Zebrane środki finansowe ze sprzedaży prac przeznacza się na pokrycie wydatków związanych z integracją społeczną uczestników WTZ.
Podopieczni Warsztatu uczestniczą w imprezach integracyjnych, kulturalnych, rekreacyjno-turystycznych i sportowych. Biorą udział w przeglądach i konkursach prezentując umiejętności wokalne i artystyczne.
Kadra:
Kierownik WTZ:
- Agata Zawół
Instruktorzy terapii:
- Kinga Kuczyńska
- Karina Pawełoszek
- Elżbieta Dzioba
- Mariusz Maciejuk
- Kazimierz Maguński
Pielęgniarka/prac. socj.:
- Agnieszka Sokal
Psycholog:
- Hanna Piecyk
Specjalista ds. rehabilitacji:
- Ewa Ignaszewska